به روز شده در: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه با بیان اینکه در مذاکرات وین جدی هستیم و تلاش هیات ایرانی تحقق لغو تحریم‌ها است، گفت: انتظار داریم پیشنهادات منطقی ایران به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
کد خبر: ۴۹۳۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۸ - 07December 2021

در مذاکرات جدی هستیم/ انتظار داریم پیشنهادات منطقی ایران به دقت بررسی شودبه گزارش گروه اخبار داخلی دفاع‌پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی امروز (سه شنبه) در محل وزارت امور خارجه میزبان رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود.

در این نشست صمیمانه که شورای معاونان و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، ابتدا رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مختلف سیاست خارجی، انتظارات از وزارت امور خارجه در دولت سیزدهم و عملکرد دستگاه دیپلماسی تشریح کردند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با تاکید بر جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی در تدبیر امور کشور، بر نگاه مثبت این وزارتخانه به هم اندیشی و استفاده از دیدگاه‌ها و ظرفیت نمایندگان ملت در روند تنظیم و پیشبرد سیاست خارجی تاکید و ابراز امیدواری کرد اینگونه نشست‌ها تداوم یابد.

تشریح دستاورد‌های دولت در حوزه سیاست خارجی طی ۱۰۰ روز گذشته

وزیر امور خارجه با تشریح دستاورد‌های دولت در حوزه سیاست خارجی طی ۱۰۰ روز گذشته از جمله تامین واکسن مورد نیاز کشور، به تبیین برنامه‌ها و اولویت‌های سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی از جمله در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداخت و تاکید کرد: تمرکز ویژه‌ای بر جهش روابط اقتصادی با کشور‌های مختلف با اولویت همسایگان وجود دارد که آمار‌های کمی از حجم روابط طی همین مدت کوتاه از عمر دولت سیزدهم مؤید موفقیت آمیز بودن برنامه‌ها و اقدامات است.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از تصدی این سمت در جلسه علنی مجلس به منظور بررسی صلاحیتش گفت: در غرب آسیا به دنبال نهادینه سازی رفتار‌های بین‌المللی مقاومت هستیم... ارتباط با همسایگان امر راهبردی است نه استراتژیک؛ دست دوستی ما با همه کشور‌های منطقه به ویژه ۱۵ کشور همسایه و پیرامونی دراز است.

وزیر امور خارجه در جلسه امروز با اعضای کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر سیاست خارجی متوازن، پویا و هوشمند در دولت سیزدهم، ابعاد مختلف سیاست خارجی دولت در جهت توسعه مناسبات با همسایگان در چارچوب سیاست حسن همسایگی را تشریح کرد و افزود: دو سفر آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور به کشور‌های تاجیکستان و ترکمنستان و شرکت در نشست سران سازمان‌های شانگ‌های و اکو و ده‌ها ملاقات جانبی و قراداد‌ها و تفاهمات نهایی و امضاء شده، دستاورد‌های خوبی در جهت گسترش روابط با همسایگان داشته است.

لازم به ذکر است در نشست سران شانگ‌های در دوشنبه پایتخت تاجیکستان عضویت دائم ایران در این سازمان مورد پذیرش اعضا قرار گرفت.

انتظار داریم پیشنهادات منطقی ایران به دقت مورد بررسی قرار گیرد

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات جاری در وین نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات جدی است و انتظار دارد پیشنهادات منطقی که ارائه کرده به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تلاش قطعی هیات مذاکره کننده آن است که هدف ملت ایران مبنی بر لغو تحریم‌ها در این فرآیند محقق شود.

به گزارش فارس، در هفته‌ای که گذشت دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ به منظور رفع تحریم‌ها علیه ملت ایران در وین برگزار شد و هیات ایرانی دو سند شامل رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای را به طرف مقابل ارائه کرد که طرف‌های اروپایی برای مشورت با پایتخت‌ها خواستار تنفس در مذاکرات شدند و مقرر شد در این هفته مذاکرات ادامه یابد که بر همین اساس روز پنجشنبه این مذاکرات در شهر وین برگزار خواهد شد.

علی بلقری معاون سیاسی وزیر خارجه که امروز به منظور دیدار با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو حضور داشت در اظهاراتی با بیان این‌که دو پیشنهاد مفید و سازنده ایران می‌تواند روند گفتگو‌ها را به سمت جلو هدایت کند، گفت: لازم دیدم در این مقطع با مقامات روسیه رایزنی کنیم تا بتوانیم روز پنجشنبه با فضای سازنده و رو به جلو گفتگو‌ها را ادامه دهیم.

امیرعبداللهیان همچنین در دیدار امروز با اعضای کمیسیون امنیت ملی با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به ایرانیان خارج از کشور بر تسهیل رفت و آمد ایرانیان به وطن خود تاکید و اعلام کرد: دومین نشست دبیران کارگروه‌های تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور فردا (چهارشنبه) به ریاست وی به عنوان جانشین رئیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برگزار می‌شود و این نشست‌ها زمینه جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست آیت الله رئیسی رئیس جمهور را فراهم می‌آورد.

در این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نقطه نظرات خود را در خصوص مذاکرات وین، تحولات قفقاز، توسعه روابط با همسایگان، دیپلماسی آب، دیپلماسی عمومی و فرهنگی، تقویت دیپلماسی اقتصادی، پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی، ضرورت توجه به نیروی انسانی و تبیین دقیق‌تر ماموریت‌های محوله به وزارت امور خارجه را بیان کردند.

لازم به ذکر است در این نشست برخی از مدیران وزارت امور خارجه گزارشاتی از حوزه‌های تحت مسئولیتشان ارائه کردند.

چندی پیش نیز رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور در وزارت امور خارجه با امیرعبداللهیان دیدار کرده بود.

انتهای پیام/ 112

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار