به روز شده در: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۷
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:
آیت‌الله «علم‌الهدی» گفت: در بسیاری از عرصه‌ها زنان بسیار کارآمد هستند، در حالیکه مردان در آن عرصه کارآمدی ندارند، اما زنان از نظر جسمی و عاطفی آسیب‌پذیر هستند و باید صیانت شوند اگر این مهم محقق شد، شخصیت و عظمت زن محفوظ می‌ماند.
کد خبر: ۵۰۱۸۲۵
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲ - 21January 2022

به گزارش دفاع‌پرس از مشهد، آیت‌الله «سیداحمد علم‌الهدی» نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی (ع)، با اشاره به اینکه چند روز قبل مقارن بود با سالگرد شهادت شهید نواب صفوی، اظهار داشت: شهید نواب صفوی الگوی غیرتمندی دینی بود. مردی بود که از مقابل هیچ گناهی در حوزه‌های سیاسی و زندگی اجتماعی به راحتی نمی‌گذشت و هر کجا منکر صریحی را مشاهده می‌کرد، با تمام قدرت و تا مرز نثار جان با آن مبارزه می‌کرد و در این مبارزه اخلاص، غیرت و از خودگذشتگی داشت.

وی با اشاره به فرازی از زیارت جامعه کبیره، گفت: در این فراز خطاب به معصومین می‌گوید «شما کسانی هستید که جان خودتان را در راه خدا فدا کردید و در برابر هر مصیبتی که در راه خدا به شما وارد می‌شد، مقاومت می‌کردید و مسیر حق را ادامه می‌دادید و با ناحق مبارزه می‌کردید.» امروز اگر ما بخواهیم این دو ویژگی را در انسان غیرمعصومی مشاهده کنیم، باید به مرحوم نواب صفوی نگاه کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه افرادی مانند مرحوم نواب صفوی الگوی ما هستند، ادامه داد: در روز قیامت به انسان‌ها گفته می‌شود شما امام معصوم نبودید و آدم‌های عادی بودید، اما نواب صفوی نیز یک آدم عادی بود که در تمام عمر در راه نهی از منکر مبارزه و در نهایت هم جان خود را فدا کرد. شما چه کردید؟ ما با چشم خود انواع منکرات را دیدیم و بی‌تفاوت از کنار آن‌ها رد شدیم‌.

علم‌الهدی بیان کرد: خوشبختانه امروز نظام مقدس حکومتی ما، نظام اسلامی است. اما متاسفانه در مظاهر دین‌مداری و حکمرانی دینی در عرصه زندگی اجتماعی‌مان مشکل داریم‌. این وضعیت بی‌حجابی در شهرهای کشور و اصرار یک عده عناصر ناهنجار بر بی‌عفتی زنان، با مبانی اسلامی ما سازگار نیست. امروز که ما نظام دینی داریم، آیا باید مظاهر اجتماعی ما تا این حد مالامال از مفاسد و بی‌عفتی و بی‌حیایی باشد و ما هم بی‌تفاوت باشیم؟

وی افزود: عده‌ای می‌گویند در برابر چنین مفاسدی دادگاه و نیروی انتظامی باید اقدام کنند. در حالیکه این مشکلات باید به کمک مردم حل شود، یعنی یک خانم بدحجاب و یک آدم لاابالی و ولنگار، باید احساس کند مردم از او بدشان می‌آید و از قیافه‌اش متنفرند. این اظهار نفرت برای شما مردم یک تکلیف الهی در راه انجام نهی از منکر است‌. این‌ها باید به دست مردم حل شود، نه توسط انتظامی.

امام جمعه مشهد گفت: ابتدای هفته پیش‌رو سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه (س) چ روز زن است. ما باید هم در عرصه اعتقادی و فکری و هم در عرصه زندگی اجتماعی، تکلیف خود را با مسئله احکام اسلام در مورد زنان روشن کنیم. ما نباید در برابر عده‌ای که بر حسب ماموریت‌هایی که از خارج دارند، با مسخره کردن امثال من در فضای مجازی، تمام شعائر دینی را به باد استهزا می‌گیرند، بی‌تفاوت باشیم.

علم‌الهدی با تأکید بر اینکه اسلام در خصوص زنان دارای اندیشه است، اظهار داشت: ‌اسلام در دنیا مکتب خاصی در مورد شخصیت زن محسوب می‌شود و نمود آن حضرت زهرا (س) است. اسلام ضد زن و آزادی‌های زنان نیست. زن و مرد در تمام حقوق انسانی با هم مشترک‌اند و در تمام شئون انسانیت هیچ مردی نسبت به هیچ زنی برتری ندارد و زنان باید مانند مردان، از تمام آزادی‌های اجتماعی برخوردار باشند.

وی با اشاره به اینکه بی‌حجابی زنان در عرصه‌های اجتماعی آزادی آنان نیست، بلکه آزادی مردان است، افزود: اینکه زیبایی زنی در برابر چشمان مردان ظهور پیدا کند و مورد استمتاع جنسی صدها مرد قرار گیرد، آزادی زن نیست. آزادی زن در این است که بتواند با یک صیانتی خود را حفظ کند و مورد تجاوز ستمکارانه هیچ مردی قرار نگیرد.

امام جمعه مشهد ابراز داشت: در بسیاری از عرصه‌ها زنان بسیار کارآمد هستند، در حالیکه مردان در آن عرصه کارآمدی ندارند، اما زنان از نظر جسمی و عاطفی آسیب‌پذیر هستند و باید صیانت شوند. اگر زن صیانت شد، شخصیت و عظمتش محفوظ می‌ماند، اما در غیر این صورت با همه عظمتی که دارد، مورد تجاوز قرار خواهد گرفت، حتی اگر این تجاوز در حد یک نگاه و چشم‌چرانی باشد.

علم‌الهدی در ادامه به آیات قرآن کریم در خصوص حجاب زنان اشاره کرد و گفت: هر کجا قرآن در مورد حجاب زن دستور داده است، گفته حجاب برای آسیب ندیدن زنان است. کسی نگفته است زن تفریح نکند و از انجام ورزش محروم شود. زن باید مانند مردها از تمام حقوق اجتماعی برخوردار باشد. زنان باید آزادانه ورزش و تفریح کنند، اما مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی موظف هستند زمینه‌های صیانت از زنان در هنگام تفریح آنان را فراهم کنند.

این عضو مجلس خبرگان بیان داشت: ما باکی از حرف‌هایی که در فضای مجازی علیه‌ ما گفته می‌شود، نداریم. اما غیرت دینی شما نباید اجازه دهد که عده‌ای اراذل به حلال و حرام خدا توهین کنند، احکام دین و آیات خدا را زیر پا بگذارند و دین و حجاب را مسخره کنند. زنان باید انواع و اقسام تفریحات را انجام دهند، به شرطی که صیانت شوند. این اصل باید توسط مسئولین متدین این دولت و مجلس مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ها
آخرین اخبار